2019 Július Időjárás Balaton

August 18, 2022
munkaügyi-központ-elérhetőség

Mi is az a villámárvíz, milyen gyakran fordul elő a Balatonál, és mit okoz? – kérdezte meg a Siófoki Obszervatórium munkatársait a HírBalaton annak apropóján, hogy a közzétett egy elemzést a 2022. május 9-i rendkívüli időjárásról, amikor villámárvizek is kialakultak, főleg Somogy-megyében. A meteorológusok válasza szerint a villámárvíz (flash flood) fogalmat olyan gyors lefolyású áradások leírására alkalmazzák, amelyek lokálisan, rendszerint egy-egy patak vagy mellékfolyó vízszintjének nagyon gyors ütemű emelkedésével, a vízfolyás kiöntésével jár. A jelenség rendszerint nem vált ki folyami árvizet, azonban helyben nagyon komoly károkat okozhat. A villámárvíz kialakulása során a talaj nem képes beszívni a hirtelen lezúduló csapadékot, így az gyorsan elfolyik, ezáltal a talaj mélyebb rétegei – talajtípustól függően- akár kevesebb vízhez jutnak, mint feleannyi, csendes eső esetén. A Balatonnál, illetve annak vízgyűjtőjében is előfordulnak hasonló jelenségek, ilyen volt pl. a Zala felső szakaszán tavaly ősszel történt eset vagy ugyancsak a Balatont közvetlenül érintő tavaly július közepi időjárás.

  1. Hungary
  2. Zeitung

Hungary

  1. 2019 július időjárás balaton restaurant
  2. Ferences gimnázium szentendre honlap gimnazium
  3. Sharp mosógép, szárítógép – Árak, keresés és vásárlás ~> DEPO
  4. 89.5 élő adás
  5. 2019 július időjárás balaton mn
  6. Dr jakab gábor alfréd
  7. Mű Szerző Nélkül Teljes Film
  8. 2019 július időjárás balaton 1
  9. 2019 július időjárás balaton e
  10. HOLD 2000 NYÍLTVÉGŰ BEFEKTETÉSI ALAP árfolyam - ProfitLine.hu
  11. 2019 július időjárás balaton video
  12. 2019 július időjárás balaton 2

A minimumhőmérséklet 10-16, a maximumhőmérséklet 25-30 fok között valószínű. Péntek Elszórtan fordulhat elő zápor, zivatar. A legalacsonyabb hőmérséklet 12-18, a legmagasabb hőmérséklet 25-30 fok között valószínű. Szombat, vasárnap Sok lesz a napsütés, legfeljebb egy-egy zápor, zivatar lehet. Szombaton a leghidegebb órákban 13-19, vasárnap 14-20 fok lesz. Szombaton napközben 27-31, vasárnap 29-33 fokig melegszik a levegő. (MTI)

Fotók: Hnetunde /Jászjákóhalma/ és Szerkesztőségünk /Budapest/ Hidegfront, szupercella délkeleten, majd hidegrekordok 5-én és 6-án újra melegebb légtömegek érkeztek, majd 7-én egy markáns hidegfront érkezett, ezt követően több mint 10 napig nem tért vissza a kánikula. Délkeleten szupercella söpört végig felhőszakadással és jégesővel kísérve, a vihar fákat döntött ki, autókat, kamionokat is felborított. A kárpátaljai Szürte település közelében tornádó alakult ki. Fotó: Bllsndr és Sebestyén Attila /Békéscsaba/ Fotó: Ezsiák Bea /Csanádapáca/ 9-én, a napfelkeltét követően undulatus asperatus felhők hömpölyögtek az égen, főként a főváros és Pest megye körzetében. 10-én hajnalban Gagyvendégin 3, 5 fokot mért az Országos Meteorológiai Szolgálat, ezzel új hidegrekord született. A hideg légtömeg a környező országokban is kifejtette hatását, a Tátra és Erdély magasabb pontjain még hó is esett. 12-én hajnalban Zabar újabb hidegrekordot állított be, aznap ott 3, 8 fokig hűlt a levegő. Olaszországot és Görögországot mindeközben heves viharok tarolták le, előbbi helyen volt, ahol 12 centis jégdarabok hullottak az égből.

Zeitung

-i légszennyezettség előrejelzés Országos UV Index előrejelzés UV sugárzás figyelmeztetés Mért adatok Térképes előrejelzés Teljes ózontartalom UV sugárzás változása UV Index ismertető Heti menet Napi adatok Térkép Kategóriák Pollenmonitorozás Hogyan készül a pollenjelentés? Agrometeorológiai elemzés Nemzetközi helyzetkép Párolgás Talajnedvesség és talajhőmérséklet Aszály információk Napfénytartam Páratartalom Hőösszeg Vegetációs index Agrometeorológia ismertető Növényfenológiai útmutató

A korábbiaknál több villámárvízre kell számítani A villámárvizek Balatonra gyakorolt hatása rendkívül összetett és túl mutat a meteorológiai tényezőkön. Mindazonáltal a Siófoki Obszervatórium munkatársai nem tartják kizártnak, hogy a 2019-es algavirágzás egyik kiváltó oka lehetett a 2019. július végi zivataros időjárás is. A villámárvizek ökológiai hatása jelentősen eltér a Balaton egyes térségeiben. A nyugati medencében a nagyobb a hatás, mivel a településekről lezúduló esővíz a Balatonba jut, míg a keleti medencében a legnagyobb település, Siófok csapadékvizét a Sió-csatorna nagyrészt elvezeti a Balatontól. Hasonlóan nagy az eltérés az évszakok szerint is: a nyári, magasabb hőmérsékletű, több napsütést kapó Balaton élővilága máshogy reagál a villámárvizek által bemosott plusz szerves anyagra, mint például tavasszal. Az elmúlt évek időjárása azt mutatja, hogy nagyobb az esély a kevesebb számú de annál hevesebb zivatarok kialakulására, ezen keresztül a villámárvizek kialakulására.

21-én egy súroló hidegfront mentén zivatarlánc alakult ki, mely a Felvidéktől egészen az Alföld középső területéig lenyúlt. Kollégánknak Edelényben látványos lecsapót sikerült megörökítenie, Gyöngyöst pedig majdnem telibe kapta egy légzuhatag. Kamera üzemeltetője: Gyöngyös-Mátra Turisztikai Egyesület A hidegfront átvonulását követően keleten, északkeleten jó pár napig 30 fok alatt maradtak a maximumok, a Dunántúlon viszont éreztette hatását a nyugat-európai hőhullám. Erre többfelé a 35 fokot is megközelítette a csúcshőmérséklet. Nyugat-Európa számos országában abszolút melegrekordok dőltek meg. Többek között még soha nem mértek ilyen magas hőmérsékletet Belgiumban, Hollandiában, Németországban és Nagy-Britanniában sem. Viharokkal zárult a hónap 26-ától kezdődően alacsony nyomású légköri képződmények vették át az írányítást a kontinens nagy része, így Közép-Európa fölött is. Pénteken egy tőlünk északra örvénylő magassági hidegcsepp hatására alakultak ki záporok, zivatarok, északkeleten zivatarlánc robogott végig.

Másnapra megnyugodott időjárásunk, inkább csak északon fordultak elő a kora esti órákban zivatarok. 30-án hajnalban egy különleges meteorológiai jelenséget rögzített Prédikálószéken működő webkameránk. A felhők vízeséshez hasonló formát öltve hömpölyögtek le a hegyek lejtőin Ezt megelőzően még a szezon utolsó éjszakai világító felhői is felcsillantak a hajnali égbolton. A meleg, száraz időjárás következtében Szibériában több mint egymillió hektáron kaptak lángra az erdők, a tüzekből származó hamuszemcsék a magas légköri áramlatoknak köszönhetően Közép-Európa, így hazánk térsége fölé is eljutottak. Ez színes naplementéket eredményezett. Kamerakép: Nagy Csilla Meleg, de viharos idővel búcsúzott a hónap, 31-én ismét sokfelé zivatarok szakították meg a kánikulát. Napközben főként az ország keleti felén, estétől a Dunántúlon dúltak viharok, melyekhez sok helyen felhőszakadás társult. Miskolcra jégesővel kísért szupercella csapott le. Tarcal és Békéscsaba sem úszta meg szárazon, előbbi településen közel 70, míg a békési megyeszékhelyen 36 mm eső zúdult le rövid idő alatt, és okozott villámárvizet.